Eftersom vi kom först på måndag kväll till Taizé så hann vi inte med så mycket diskussion i mindre grupper. Det var tråkigt för när vi väl diskuterade var det jätteintressant!
Föreläsningarna var intressanta men det hade behövts mera tid för att smälta informationen och för att
kunna diskutera sina upplevelser med andra.
Här sitter alla föreläsare på rad. De var många och jätteduktiga allihopa!
När det fanns en ledig stund promenerade jag till den närliggande byn för att ta en titt på kyrkan där och den franska landsbygden.
Kyrkan var liten och ljus. Gravgården krävde ingen gräsklippare och många blommor var av porslin.
På lördagen firade vi en finländsk tvåspråkig mässa i bykyrkan i Taizé. Roligt att få fira mässa tillsammans med sina landsmän i en liten kyrka i Frankrike!
Efter mässan hade vi kyrkkaffe i ett hus i byn och då var det dags för de obligatoriska gruppfotona.
Först alla finländare och sen TSF:s egen trupp.
Här står vi med Dimitra Koukoura, en rolig och mycket bestämd professor från Grekland.
Hon lockade med alla som gick förbi och till slut var vi en mycket mångkulturell grupp som fastnade på bild. Oj, så vi skrattade!
Klicka här om du vill ta del av de föredrag som hölls under International Theological Colloquium -veckan i Taizé.
Så var vi till slut, efter en hel del panik och dramatik, tillbaka på tågstationen. Problemet var att få tag i en taxi till söndagsmorgonen för att skjutsa oss från kommuniteten till tågstationen men broder Stephen kom till vår undsättning och det är vi mycket tacksamma för.
Så till slut vill jag tacka alla sponsorer som bidragit till att göra denna härliga resa. Tack, vi lärde oss en hel del om såväl Broder Roger, Taizé, Cluny, att resa och om oss själva!
Tack för mig!
Janette
PS. Vill man se bilderna i större format så kan man klicka här.













Lämna en kommentar